UČESNICI

 

 

Aleksandar Antić

Rođen je 7. maja 1969. godine u Beogradu, po zanimanju je diplomirani ekonomista. Od aprila 2014. godine obavlјa funkciju ministra rudarstva i energetike u Vladi Republike Srbije. U periodu od septembra 2013. do aprila 2014. godine bio je ministar saobraćaja u Vladi Republike Srbije. Ima dugogodišnje iskustvo u radu državne uprave, u rukovođenju velikim infrastrukturnim projektima i javnim komunalnim sistemima. U periodu od 1992. do 2013. godine bio je odbornik u Skupštini Opštine Zvezdara u dva mandata i tri puta je biran za odbornika u Skupštini grada Beograda. Od 2004. do 2008. godine, obavlјao je funkciju predsednika Odborničke grupe SPS u Skupštini Grada Beograda. Funkciju predsednika Skupštine grada Beograda obavlјao je u dva mandata, od decembra 2008. do maja 2012. i od juna 2012. do septembra 2013. godine kada je izabran za ministra u Vladi Republike Srbije. Vršio je funkciju predsednika Skupštine privrednog društva „JAT tehnika” od novembra 2008. do septembra 2013. godine i bio član Upravnog odbora JAT Airways-a od jula 2005. do novembra 2007. godine. Na parlamentarnim izborima 2012. godine izabran je za narodnog poslanika u Narodnoj skupštini Republike Srbije. Kao narodni poslanik bio je član Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, Odbora za evropske integracije i član Parlamentarne delegacije u Parlamentarnoj skupštini OEBS-a. Od septembra 2013. godine, kada je izabran za ministra saobraćaja, obavlјa funkciju predsednika Upravnog odbora Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije. Odlukom Vlade Republike Srbije imenovan je za nacionalnog koordinatora Republike Srbije u mehanizmu saradnje NR Kine i Centralne i Istočne Evrope (CIEZ) i na čelu je Radne grupe za projekat modernizacije pruge Beograd – Budimpešta. Kao ministar saobraćaja rukovodi Vladinim Telom za koordinaciju bezbednosti saobraćaja na putevima u Srbiji. Član je Upravnog odbora Fonda za razvoj Republike Srbije. Predsednik je Gradske organizacije SPS Beograda i član Predsedništva SPS. Odlikovan je Ordenom Svetog Serafima Drugog stepena od strane Ruskog Patrijarha Kirila. Ima sina Andreja. Govori engleski jezik.

 

 

 

Olivera Stefanović Stanković

Dvedesetdvogodišnje iskustvo u medijima i rad sa klijentima omogućili su joj dobru komunikaciju kao osnovni element i sredstvo za rad. Zadovoljstvo joj je raditi i stvarati uspešne kampanjei to joj je životni poziv. Završila je Fakultet za trgovinu i bankarstvo smer ekonomija. Godine 1997. usavršavala se u školi za Public relations (PRA). Radila je na TV Politika, TV Palma, Yu Info, Kanal D, Radio Index, kao novinar i urednik, pisala za novine Argument. Novi pravac u karijeri započela je 2003. godine u magazinu „Mama,, i ,,Trudnoća“, kada je pokazala inovacije u oblasti PR-a. Vrlo brzo je postala advetising direktor u toj izdavačkoj kući i na karakterističan i inovativan način započela da uvezuje pr i advertising. Od 2008.godine karijeru je nastavila u izdavačkoj kući Adria media Serbia, gde je nakon godinu i po dana postala vođa advertising tima za print i online. Uporedo je radila na mnogim projektima kao sto su Beogradska Rolerijada, Dečiji sajam, Lady fair. TV karijera joj je pomogla da upozna mnoge ljude sa kojima i danas sarađuje, a projektima na kojima je radila i danas se uspešno realizuju. Smatra da „Lepa reč i gvozdena vrata otvara“, a optimizam i pozitivizam mnogo pomažu u radu. Vlasnik je agencije za PR Proglas i vodi emisiju na televiziji Studio B ,,Vodič kroz dijabetes...

 

 

Iza Marine Kosanović Stefanović je bezmalo tri decenije profesionalnog života u novinarstvu. Tokom tog perioda , do detalja upoznala kako editorial, tako i business stranu “poslednje avanture duha” ,kako je žurnalistiku svojevremeno definisao njen profesor novinarstva Sergej Lukač. Završila je Fakultet političkih nauka , a karijeru započela u izdavačkoj kući “Politika”,u asopisu “Bazar” gde je radila dugi niz godina kao novinar i urednik. Tekstove je objavljivala i u Studentu, dnevnom listu Politika, asopisima Ana, Pop rock, Rock, E magazin, FAAR… Preko deset godina je bila izvršni orgnaizator “Lica godine” , nacionalnog finala takmičenja The Look of The Year . Autor je imena i koncepta najstarije modne nagrade ,BAZART, koja se i danas dodeljuje na Belgrade Fashion Week-u. Autor je knjige “Naš takozvani život : fenomeni devedesetih”, koja predstavlja svojevrsno svedočanstvo o pomerenoj stvarnosti koju je srpsko društvo živelo tokom poslednje decenije 20.veka. Godine 2004. u estvuje u pokretanju nove izdavačke kuće koju je na srpskom tržištu startovala finsko- holandska medijska kompanija “Sanoma” sa ciljem da u Srbiji lansira svetski poznate licencne magazine. Prvi naslov koji je “Sanoma” lansirala bio je ELLE, najprodavanij modni magazin na svetu, a Marina Kosanović Stefanović - prva glavna i odgovorna urednica srpskog ELLE-a. Četiri godine kasnije iz editorial voda prešla je na business stranu : u izdavačkoj kuci Adria Media Serbia radila je kao direktor izdanja časopisa ELLE, ELLE Dekor , Sensa , Gala Style, National Geographic, Lisa, Mama,Moj stan .. Profesionalno se usavršavala u Londonu , gde je završila MBMC na prestižnom FIPP-u. Radi kao freelance media expert. Uz neosporno uvažavanje digitala, I dalje veruje u magazine. Poslednjih meseci posebno angažovana na pokretanju i pozicioniranju Ženske TV, prvog ženskog kablovskog lifestyle kanala. Majka je dva sina , praktikuje power based hatha yogu .

 

 

Dr Ana Vuković je diplomirala, magistrirala i doktorirala na Fizičkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, na odseku Meteorologija, kada je stekla zvanje Doktor meteoroloških nauka. Njena glavna oblast istraživanja je modeliranje atmosfere, klimatskih procesa i uticaja klimatskih promena na različite grane privrede. Zaposlena je na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Beogradu u zvanju docenta, gde predaje Meteorologiju i klimatologiju na osnovnim akademskim studijama, Klimatske promene i uticaj na biljke na master studijama i Agrometeorlogiju na doktorskim studijama. Deo svog istraživačkog rada obavlja u saradnji sa Centrom za klimatske promene za jugoistočnu Evropu (South East European Virtual Climate Change Center – SEEVCCC), koji je u sastavu Republičkog hidrometeorološkog zavoda. U toku svoje radne karijere objavila je preko 70 naučnih radova, od kojih je 10 u vrhunskim naučnim časopisima i učestvovala na oko 20 domaćih i stranih projekata, finansiranih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Akademije nauka, GEF, EU, World bank, NASA, itd. Rad na projektima je obuhvatao modeliranje procesa u geofizičkom sistemu, analize promene klime i uticaja klimatskih uslova na poljoprivredu, hidrologiju, šumarstvo, transport i zdravlje. Kao ekspert za klimu i klimatske promene angažovana je i na izradi Prvog i Drugog nacionalnog izveštaja o klimatskim promenama Republike Srbije.

 

 

 

Marija Đokić

Odmah po završetku fakulteta, Tehnološki fakultet Univerzitet u Novom Sadu, gde stiče zvanje dipl. ing.

tehnologije, radnu karijeru počela kao inženjer u proizvodnji u hemijskoj industriji, gde napreduje i

postaje Rukovodilac laboratorije.

Nakon izvesnog vremena prelazi da radi u novoj grani industrije, prehrambenoj industriji, učestvuje kao

inženjer i saradnik u izgradnji postrojenja za preradu žitarica i proizvodnju ,zatim uljarica i proizvodnju

ulja i nus- proizvoda. Nakon vrlo kratkog vremena učestvuje i u izgradnji najvećeg pogona u regionu za

proizvodnju biogoriva.

Učestvuje u razvoju i realizaciji ideja povećanja efikasnosti samih proizvodnih procesa i energetske

efikasnosti, instalisanju novih proizvodnih tehnologija, uključujući i tehnologije zaštite životne sredine,

vode i vazduha, i to kao saradnik i Rukovodilac projekata.

Vodi FP7 projekte sponzorisane od strane EU fondova FP7 i učestvuje kao saradnik na projektima H2020.

Član je radnih grupa Ministarstva rudarstva i energetike za izmene i dopune Zakona i Uredbi, Akcionih

planova.

Zahvaljujući svom specifičnom radnom iskustvu i razvoju u oblasti proizvodnje energije i promeni svesti i

odnosa prema proizvodnji energije iz obnovljivih izvora energije angažovana je od strane je naftnih

kompanija za koje radi kao ekspert koordinator i vođa projekata.

Kao samostalni saradnik- konsultant radi na projektima izrade i izgradnje CHP postrojenja, tehnologijama

klasičnog sagorevanja biomase i to poljoprivrednog otpada, drvne biomase i šumskog otpada, zatim

gasifikacije drveta i proizvodnje biogasa iz poljoprivrednog i stočnog otpada.

 

 

Jovana Vojinović je komercijalni direktor i savetnik za upravljanje otpadom u Higia doo, kompaniji koja od 2004. godine pruža usluge iz oblasti industrijskog čišćenja, a kasnije i iz oblasti preuzimanja i zbrinjavanja opasnog i neopasnog otpada, konsaltinga iz oblasti zaštite životne sredine i upravljanja otpadom, bezbednosti u transportu opasnog tereta i upravljanja hemikalijama. Zadužena je za kreiranje paketa usluga po meri klijenta, a po principu ključ u ruke, za sve kompanije koje imaju potrebu za uspostavljanjem sistema upravljanja otpadom ili njegovim usavršavanjem. U svome radu primenjuje i višegodišnje iskustvo stečeno radom u nevladinom sektoru kroz angažovanje na projektima iz oblasti zaštite životne sredine. Radila je na poziciji asistenta koordinatora i koordinatora projekta “Zelena patrola na delu”, koji za rezultat ima istoimeni dokumentarni TV serijal koji se emituje od 2010. godine i do sada je emitovan na preko 80 lokalnih i regionalnih TV stanica kako u Srbiji, tako i u zemljama EU. Diplomirala je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, smer Inženjerstvo zaštite životne sredine.

 

 

Branko Vukićević iz Kraljeva rođen 04.07.1967.godine u Kraljevu oženjen i otac jednog deteta.Po obrazovanju diplomirani inženjer građevine diplomirao na Univerzitetu u Nišu.U kompaniji Henkel Srbija d.o.o. sam od 2008.godine. Radim na poziciji inženjera prodaje gde sam u direktnom kontaktu sa projektantima i izvođačima građevinskih radova.Posedujem licence Odgovornog izvođača radova ,Odgovornog projektanta I licencu za Energetsku efikasnost.Od međunarodnih licenci posedujem licencu za Termografiju nivo I koja ja mi daje za parvo da snimam objekte sa termo kamerom. U nekoliko navrata sam radio Elaborate energetske efikasnosti za GIZ ,pri čemu smo kao kompanija jer posedujemo licencu za izdavanje Energetski pasoša uslužno odradili 9.kom. istih. Jedina smo kompanija na našem tržištu koja se bavi proizvodnjom lepkova I dekorativnih maltera za termoizolaciju koja poseduje licencu za izdavanje Energetskih pasoša i ujedno posedujemo termo kameru i dva inženjera obučena za rukvanje istom.

 

 

Snežana Lekić Rašović je deo tima projekta GIZ IMPACT - Upravljanje otpadom i otpadnim vodama u

opštinama u Srbiji, koji sprovodi Nemačka organizacija za međunarodnu saradnju (GIZ ) GmbH, a finansiran je od strane Nemačkog saveznog Ministarstva za ekonomski saradnju i razvoj (BMZ). Gospođa Rašović ima preko 12 godina iskustva na poslovima zaštite životne sredine. Tokom svog rada učestvovala

je na projektima u Srbiji i Crnoj Gori koji su se odnosili na jačanje kapaciteta lokalnog i nacionalnog nivoa, na planiranju unapređenja sistema upravljanja otpadom, na smanjenje mera uticaja industrije na životnu sredinu i sl. U okviru GIZ IMPACT projekta radi sa odabranim opštinama na unapređenju sistema

upravljanja otpadom promovisanjem i uspostavljanjem primarne selekcije, kompostiranja i reciklaže.

Snežana je po obrazovanju diplomirani inženjer tehnologije za hemijsko inženjerstvo a Master diplomu

inženjerstva za održivi razvoj je stekla na Univerzitetu u Kembridžu.

 

 

Michal Neumann je osnivač i generalni direktor kompanije Market Connect S.A. sa sedištem u Luksemburgu i mrežom predstavništva u Evropi, Aziji i Americi uključujući MC Southeastern Europe d.o.o. u Beogradu. Firma se bavi konsaltingom i predstavljanjem inovativnih tehnologija iz oblasti obnovljivih izvora energije (posebno za biomasu i biogas) na stranim tržištima. Pre osnivanja Market Connect Michal Neumann je bio direktor predstavništva Češke državne agencije za podršku trgovine CzechTrade, najpre u Kopenhagenu i posle i Briselu i pomagao je češkim firmama iz oblasti obnovljivih izvora energije izaći na zapadnoevropska tržišta.

 

 

Mila Janjić (1990) je jedan od osnivača NVO Floresta iz Vranja, koja je oko sebe prikupila mlade ljude različitih struka koji imaju viziju i ideju da poboljšaju stanje životne sredine na jugu Srbije, kao jednom od najnerazvijenijih područja. Završila je Filmsku i TV produkciju na fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu i odlučila da stečene veštine iz oblasti marketinga i svu kreativnost upotrebi u svrhe edukovanja, pre svega najmlađih, zarad benefita cele zajednice. Prve korake, koji su doveli do toga da pokrene projekte eko kuća i energetski efikasne gradnje i u Srbiju, su se desili još 2008. kada je kao gost Italijanske organizacije Fare Verde prisustvovala prezentacijama i radionicama upravo o ovakvim objektima. Bila je kreator raznih performansa na temu zaštite životne sredine i čvrsto je rešena da sa svim dobrim ljudima koji je okružuju pokrene bitne promene u svojoj okolini.

 

 

Vladica Čudić rođena je 10. januara 1966 godine u Kikindi. Diplomirala je na Tehnološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu 1991 godine, na odseku za zaštitu životne sredine, a doktorat je završila na Mašinskom fakultetu, takođe iz oblasti zaštita životne sredine.

U periodu od 1991 do 2012 radila je u Gradskom Institutu za javno zdravlje u Beogradu kao odgovorni analitičar u hemijskoj laboratoriji Centra za higijenu i humanu ekologiju, kao i ekspert za upravljanje otpadom.

Od 1999 godine. do danas, prošla je kroz vise od pedeset obuka u zemlji i inostranstvu u oblasti upravljanje otpadom i zaštite živote sredine.Član je nekoliko internacionalnih i nacionalnih stručnih tela.



 

Dr Ana Bovan pravnik i doktor ekonomskih nauka, Dekan Fakulteta za menadžment Univerziteta Metropolitan aktivan je zagovornik održivog razvoja, uravnotežene ekološke, resursne i ekonomske bezbednosti. Osnivač i predsednik CEDEF-a, vodeće ekspertske think tank organizacije u regionu posvećene pitanjima regionalnog razvoja, efikasnosti i obnovljivosti vodnih i energetskih resursa i pitanjima klimatskih promena. Autor knjiga i radova u oblasti globalizovane ekonomije, održivog razvoja, ekonomske diplomatije, lobiranja i pregovaranja. Rad u privredi u regionu, Evropi i Australiji. Član EU i regionalnih strukovnih udruženja i mreža.

 

 

Nj.E. Narinder Chauhan je indijska ambasadorka u Srbiji od 2013. godine. Gospođa Chauhan pridružila se Ministarstvu spoljnih poslova Indije u Julu 1985. godine. Tokom karijere u međunarodnoj diplomatiji dugoj već 28 godina, bila je u indisjkoj misiji u Tokiju (1986- 1989), Bangkoku (Avgust 1994-Jul 1997), Briselu (Mart 2002-Septembar 2005) i Otavi (Avgust 2008-Jun 1013).

 

 

Slobodanka Stamenić, Centar za reciklažu d.o.o.

Stručnjak za komunikacije u oblasti životne sredine, sa desetogodišnjim iskustvom u toj

oblasti u medijima, državnoj upravi i privatnom sektoru. Karijeru započela kao novinarka

beogradskog dnevnog lista „Danas“, gde je pratila sektor zaštite životne sredine i autorka je

brojnih istraživačkih članaka na zelene teme. Po prelasku u Ministarstvo rudarstva, životne

sredine i prostornog planiranja na poslove odnosa s javnošću, između ostalog, započinje rad

i na kriznom PR-u u slučajevima ekoloških akcidenata. Organizuje velike stručne skupove ,

edukacije za novinare i studijska putovanja, radi na kampanjama, podizanju svesti javnosti o

značaju zaštite životne sredine, sarađuje sa nevladinim i međunarodnim organizacijama, kao

i projektima finansiranim iz EU fondova. Deo tima Centra za reciklažu d.o.o. kao projektni

menadžer za životnu sredinu od 2014. godine, vodi kampanju za recikliranje otpadnih vozila.

Diplomirala je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu.

Zaljubljenik je u prirodu i lično posvećena očuvanju životne sredine.

 

 

Jovana Gligorijević (1983) je od 2002. novinarka nedeljnika “Vreme”, u kojem pokriva širok spektar tema uključujući nove medije i slobodu govora na internetu. U “Vremenu” uređuje pojedine sekcije sajta www.vreme.com i obavlja funkciju community managera na društvenim mrežama. U periodu od 2008. do 2010. bila je urednik sekcije o evrointegracijama na sajtu b92.net/Srbija2020. Takođe, pomoćnik je urednika u biznis magazinu CorD, jedinoj publikaciji te vrste koja se u Srbiji objavljuje na engleskom jeziku. Od marta 2014. članica je Izvršnog odbora Nezavisnog udruženja novinara Srbije. Od 2012. alumnista je INTAJOUR Academy, Akademije za novinarstvo u digitalnom svetu, gde se specijalizovala za veb novinarstvo i multimedije. Ovaj program prošla je zajedno sa 36 stipendista Bertelsman fondacije iz čitavog sveta. Sarađivala je i s medijima kao što su Balkanska istraživačka mreža (BIRN), Elle, hrvatski Forum tjedni magazin i 24sata.hr, Danas i dr. Kao novinar-istraživač ili koautor radila je na više dokumentarnih filmova u produkciji Vreme filma i Medija centra Beograd.

 

 

Mr Vladimir Lovrić, dipl. inženjer arhitekture, jedan je od utemeljivača principa i koncepta projektovanja energetski efikasnih objekata i primene pasivnih solarnih sistema za zagrevanje prostora. Autor velikog broja arhitektonskih objekata javnog i rezidencijalnog karaktera u zemlji i inostranstvu, za koje po pravilu radi i projekte enterijera, mobilijara i dizajn upotrebnih predmeta za javne, poslovne i rezidencijalne objekte. Autor je enterijera i industrijskog dizajna za poznate domaće i svetske brendove. Aktivni je učesnik izrade naučnih projekata i programa za primenu i korišćenje sunčeve energije koji su bili jugoslovenskog i svetskog karaktera. Zajedno sa Prof. dr Brankom Lalovićem i Centrom za sunčevu energiju Instituta za nuklearne nauke u Vinči postavio je i razvio principe i koncept projektovanja energetski efikasnih objekata i primene pasivnih solarnih sistema za zagrevanje prostora. Autor je idejnog arhitektonsko-urbanističkog projekta prvog eksperimentalnog solarnog naselja na prostorima bivše Jugoslavije koji je bio deo naučno istraživačkog projekta primene i korišćenja sunčeve energije u arhitekturu u kome su učestvovali svi arhitektonski, građevinski i mašinski fakulteti, a čiji je nosilac bila Savezna vlada Jugoslavije. Zbog rata na prostorima bivše Jugoslavije projekat je obustavljen. Smatra se jednim od utemeljivača primene solarne energije u arhitekturi na svetskom nivou sa velikim brojem objekata realizovanih širom bivše Jugoslavije i sveta – SAD, Kanada, Izrael, Sirija, Australija, Švedska, Mađarska. Rana opredeljenost za solarnu opciju, sa samog početka solarnog pokreta u svetu i posvećenost ekološkim principima u dizajniranju objekata i građenju u skladu sa prirodom, doprineli su da 1990. godine, osnuje ARHISOLAR doo, prvo jugoslovensko preduzeće za solarnu i bioklimatsku arhitekturu. Učestvovao u naučnim projektima u oblasti korišćenja sunčeve energije u arhitekturi i urbanizmu koji su bili svetskog karaktera, a u okviru istraživačkih programa UN-a i UNESKO-a, SOLARNA PRIMENA I ENERGETSKA EFIKASNOST U URBANISTIČKOM PLANIRANjU I PROJEKTOVANjU ZGRADA, kao i velikom broju svetskih, evropskih, međunarodnih i domaćih kongresa i simpozijuma. Bavi se publicističkim radom (objavljen veliki broj tekstova i priloga u stručnim časopisima, koautor specijalnog izdanja ''Solarnih kuća'',...), i pedagoškim radom (mentor većem broju diplomaca fakulteta i učenika srednjih škola koji su za svoje diplomske radove dobili Oktobarske nagrade grada Beograda). Poseduje sve licence za projektovanje koje omogućavaju projektovanje svih vidova arhitektonskih, urbanističkih i energetki efikasnih objekata. Za svoj rad do sada više puta pohvaljivan i nagrađivan. Dobitnik VELIKE NAGRADE SRBIJE ZA PRIMENjENU UMETNOST I DIZAJN ZA 2010. GODINU, autorski koncept i organizaciju i realizaciju izložbe sa pratećim programom PORTRETI ARHITEKATA, retrospektivne izložbe arhitektonske sekcije ULUPUDS-a 1953-2010, nosilac GODIŠNjE NAGRADE ZA DIZAJN za ostvarenje u privredi Beograda za 1987. i 2001. Jedan od poslednjih realizovanih projekata arhitekte Lovrića je „nulta kuća“ u Novom Sadu, koja koristi sunčevu energiju pomoću fotonaponskih panela za proizvodnju struje.

 

 

Miloš Colić (1982) je od 2012 na čelu kompanije New Energy Solutions koja se bavi razvojem projekata iz obnovljivih izvora energije. Karijeru u oblasti obnovljivih izvora energije započeo je 2009 kao zamenik direktora Continental Wind Serbia u sastavu američke kompanije Continental Wind Partners. Od 2009 do danas je učestvovao na više projekata iz oblasti vetroenergetike u centralnoj i istočnoj Evropi. U periodu od 2005 do 2009 radio je za UniCredit (ex HVB) banka na poslovima kreditiranja privrede i kao privatni bankar u sektoru privatnog bankarstva. Po struci je diplomirani ekonomista. Oženjen je i otac dvoje dece.

 

 

Ana Petrović-Vukićević (predsednica, Udruženje reciklera Srbije) Rođena je 1975. godine u Beogradu. Diplomirala je na Pravnom Fakultetu u Beogradu 2003. godine, gde se bavila naučno-istraživačkim projektima i učestvovala na više međunarodnih seminara na kojima je branila radove. 2008. godine postaje direktor nekretnina u MK grupi gde, osim članstva u upravnom odboru MK Mountain Resort-a, obavlja dužnost direktora u više njihovih kompleksa. Od 2011. do 2013. godine obavlja funkciju Direktora direkcije za Neprofilne Aktive u Funkciji za organizaciona pitanja NIS a.d. Novi Sad. Od marta 2013. postaje predsednik Udruženja reciklera Srbije. Član je Izvršnog Odbora NALEDA. Odlikovana je svečanom nagradom NAJEVROPLJANIN ZA 2015. godinu u oblasti ekologije, koju dodeljuje Prva evropska kuća u Beogradu. Govori engleski, a služi se nemačkim jezikom. Udata je i majka troje dece.

 

 

 

Ivana Matejić rođena je 07.04.1976. u Kruševcu. Osnovnu školu i Gimnaziju završila u Kruševcu. Diplomirala na Tehnološko - metalurškom fakultetu u Beogradu, smer inženjerstvo zaštite životne sredine. istraživač u okviru sektora za Razvoj i istraživanje. centralnu i istočnu Evropu (Henkel CEE, Austrija, Beč) u okviru regionalnog sektora za razvoj i istraživanje. hemikalijama i zaštitu životne sredine u okviru SHEQ sektora u Henkelovoj proizvodnji u Kruševacu. detergenata u Evropi, u okviru REACh zakonske regulative proizvođača. Zaposlena u Henkelu već 12 godina. Započela karijeru u Henkelu kao Od 2004 do 2007. godine radila kao istraživač u Henkelovoj centrali za Od 2011. godine je zadužena za upravljanje energijom, otpadom, Zadužena i za monitoring hemikalija svih Henkelovih proizvodnih mesta Udata i majka dvoje dece.

 

 

Aleksandar Radojević

1996. završio je Mašinski fakultet, smer termo-procesna energetika na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Od 1996. Radio je u Fabrici piva AD BIP na različitim pozicijima proizvodno- tehničke i komercijalne prirode. Krajem 2007. zaposlio se u Fabrici Victoriaoil A.D. u Šidu, gde još uvek radi. Sve aktivnosti u Fabrici vezane su za proizvodno- tehnički sektor. Trenutno je na poziciji Rukovodilac RJ Inžinjering, a pre toga je obavljao poslove Menadžera energetike i mašinskog održavanja. Fokus njegovih aktivnosti je na: povećanju udela prediktivnog održavanja opreme kao i na postizanju što veće energetske efikasnosti postojeće energetske i procesne opreme. Od početka angažovanja u Fabrici učestvovao je sa različitih pozicija u mnogim projektima kao što su: rekonstrukcija sirovog dela fabrike 2009., izgradnja kompresorske stanice 2010., Rekonstrukcija sušara na zrno 2011. , izgradnja kotlarnice na biomasu snage 16,25 MW 2012.-2013.

 

 

Filip Radović

Direktor Agencije za zaštitu životne sredine, predstavnik Republike Srbije u okviru mreže evropskih agencija za zaštitu životne sredine (EPA Network) i stalni član pregovaračke grupe za poglavlje 27 „Životna sredina i klimatske promene“ u procesu pridruživanja Evropskoj Uniji. Rukovodio je brojnim medjunarodnim i nacionalnim projektima iz oblasti upravljanja otpadom, klimatskih promena , kvaliteta vazduha i voda, medju kojima su medjunarodni projekti "Pracenje tokova otpada u Srbiji" i "Uspostavljanje Centra za zivotnu sredinu", "Uspostavljanje sistema trgovine emisijama gasova sa efektom staklene baste". Clan je vise Upravnih odbora projekata koji se realizuju u Republici Srbiji vezanih za zastitu zivotne sredine. Doveo je Agenciju na istaknuto mesto na rang listi clanica Evropske agencije za zivotnu sredinu. Clan Upravnog odbora Privredne komore Zelene Srbije. Radi na uvodjenju principa zelene i cirkularne ekonomije kroz interaktivan odnos sa privredom. Na prethodnom angazovanju obavljao je funkciju direktora privrednog drustva "Staklopan" gde se posebno bavio staklima sa energetskom efikasnoscu. Poseduje dilpomu iz oblasti biznis administracije sa Instituta "Franco américain de management" u Parizu. Pored toga, stekao je i diplomu analiticara zastite zivotne sredine na Fakultetu za primenjenu ekologiju „FUTURA“.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siniša Mitrović je analitičar životne sredine, strastan prirodnjak i posvećen je očuvanju prirodnog kapitala Srbije i Balkana. Najveći doprinos u karijeri dao je napretku valjevskog kraja, renesansi Valjeva krajem 80-ih, gradeći Modernu galeriju, Istrazivačku stanicu Petnica i okupljanje naprednih ljudi za eknomski rast. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu i master je životne sredine sa pripremom doktorata iz oblasti životne sredine.

Najveći uspeh je postigao u zaštiti retkih vrsta ptica Srbije, ukljucujuci beloglavog supa u kanjonu Trešnjice kod Ljubovije. 25 godina volontira u vođenju Centra za prirodne resurse „NATURA“, nacionalne organizacije za zaštitu prirodnih vrednosti Srbije.

U vremenu 90ih je politicki aktivan u Srbiji i građanskoj oktobarskoj revoluciji 2000. godine. Od 2001 godine poslanik Narodne skupštine Srbije i zamenik predsednika poslaničke grupe Demokratske opzicije Srbije, (DOSa). U parlamentu je tri godine predsedavao Odborom za životnu sredinu, proaktivno praveći regulatorni okvir za javnu politiku životne sredine. Od 2005 godine savetuje više ministara i vojvođanskog premijera u poslovima životne sredine. Sada aktivno radi u Privrednoj komori Srbije na poslovima zelenog rasta srpske industrije, ekoloških evropskih integracija i upotrebi najboljih tehnologija za Srbiju u upravljanju otpadom i otpadnim vodama. Jedan je od vodećih promotera doktrine cirkularne ekonomije, kao novog alata konkurentne privrede , energetski efikasne i odgovorne prema lokalnoj zajednici.

Autor je više studija za međunarodne organizacije (ILO, UNOPS) na poslovima inkluzije Roma u poslovni sektor. Član je Upravnog odbora Globalnog dogovora Ujedinjenih Nacija u Srbiji i predsedavajući grupe za promociju Milenijumskih ciljeva održivog razvoja, koji su usvojeni u Njujorku u septembru 2015 godine.Aktivno radi na uključivanju malih i srednjih preduzeća u promociji održivog razvoja lokalnih zajednica, očuvanja vrednosti lokalnih resursa i novog kvaliteta života u stvaranju lokalnih radnih mesta.

Jedan od osnivača Fondacije MISIJA-odgovornih za budućnost, think tank organizacije koja traga za odgovorima čime će se Srbijai regija suočiti u budućnosti.

Sada je i predavač na Fakultetu za primenjenu ekologiju „FUTURA“. Oženjen, dvoje dece

Zaposlen u Privrednoj komori Srbije u Centru za zaštitu životne sredinu.

Član je  EAST-WEST BRIDGE SRBIJA.

 

 

Dragan Zukic je vlasnik kompanije West Balkans Machinery koja se bavi maskimalnim iskorišćenjem primarne energije u vidu fosilnog goriva, prirodnog gasa i biogasa, do 85-90 odsto, a u cilju istovremene proizvodnje električne i toplotne energije. Električnu energiju proizvedenu na ovaj način korisnici ovih sistema u Holandiji, a od skoro i u Srbiji,  obično isporučuju mreži, jer se to dodatno subvencioniše s obzirom da se radi o energetski efikasnoj tehnologiji, odnosno, obnovljivim izvorima. Radi se o sistemima od najmanje 100KW pa do nekoliko megavata. Naša kompanija ima 60 zaposlenih, a u Šimanovcima se nalazi prostor za servisiranje ovih mašina i za kasnije vođenje i eksploataciju.

 

 

 

Kristina Cvejanov
Predsednica Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada, osnovane u maju 2015. godine od strane najvećih kompanija za reciklažu ambalažnog otpada u Srbiji. www.asocijacijareciklera.com Od 2011. godine radi kao menadžer eksternih komunikacija u preduzeću za reciklažu plastike Greentech iz Novog Sada, članice Green grupe, lidera u reciklaži PET otpada u Istočnoj Evropi. Diplomirala na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, završila Školu za dizajn u Beogradu na odseku dizajn ambalaže.

 

 

Christer Asp - Born on 10 March 1949 in Stockholm;Married with Fatima Asp-Barreto; Children: Axel and Rebecka Master of Political Science, University of Stockholm Candidate of medicine, Karolinska Hospital University, Solna Postings: - September 2010 – Appointed Ambassador to Serbia, accredited to Montenegro; 2005 – 2010. Ambassador to Turkey; January – September 2005. Consul General, Phuket, Thailand. Head of the Swedish Tsunami Search and Rescue Task Force; - 2001- 2004. Deputy Director General. Head of Department of Export Control, MFA, Stockholm; 2000 –2001. Minister at the Swedish Permanent EU Representation, Brussels. Special assignment in view of the upcoming Swedish Presidency; 1995 - 2000. Head of Cabinet of the Swedish Commissioner, European Commission, Brussels; 1992- 1995. Minister and Deputy Chief of Mission, Swedish Permanent EU Representation, Brussels; 1988 –1991. Deputy Director General, Head of Department of EU Integration Affairs, MFA, Stockholm; 1985 –1988. Desk officer, Department of Multilateral Trade, MFA, Stockholm; 1977-1985. Postings to the Swedish Embassies in Jakarta and Washington DC and the Swedish UN Delegation; 1974 – 1977. Economic researcher at the World Employment Programme, International Labour Organisation (ILO), Geneva. 2008. Honoured with the Medal and Ribbon of the order of the Seraphim of His Royal Highness, the King of Sweden, for services rendered to Sweden in connection with the Tsunami rescue operations.

 

 

Radmilo Marković

Novinar je u nedeljniku “Vreme” (od oktobra 2011. do danas), zadužen za ekonomiju i finansije, i urednik mesečnog poslovnog dodatka “Vreme uspeha”. Izveštavao je s karting šampionata “Serbia Off Road” (april 2011 – septembar 2012), radio kao novinar na portalu “Domino magazin” (jun 2009 – jun 2010), i na portalu “Sijalica” (februar 2009 – jun 2010). Bio je povremeni saradnik nedeljnog dodatka “Magazin” u listu “Politika” (januar 2008 – septembar 2009). 

 

 

Boris Dumnić diplomirao je 2003. godine na odseku Elektrotehničke struke i računarstva, smer Elektroenergetika na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sad a magistrirao je 2007. godine. Doktorsku disertaciju odbranio je na Univerzitetu u Novom Sadu 2013 godine. Radni odnos zasnovao je 2004. godine na Departmanu za energetiku, elektroniku i telekomunikacije, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu kao asistent-pripravnik. Godine 2013. izabran je u zvanje docenta na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu za užu naučnu oblast Energetska elektronika mašine i pogoni. Angažovan je u nastavi na bečelor i master akademskim studijama kao i na strukovnim studijama na predmetima: Modelovanje električnih mašina i pretvarača, Elektroenergetski pretvarači, Stručna praksa, Vetroelektrane. Osnivač je i rukovodilac Centra za obnovljive izvore i kvalitet električne energije – CRESPQ, pri Fakultetu tehničkih nauka. Od 2015. godine obavlja dužnost direktora Departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije. Objavio je više od 60 naučnih radova na međunarodnim i domaćim konferencijama i više od 10 radova u međunarodnim časopisima. Član je međunarodnog udruženja IEEE (USA) – Member, i podpredsednik IEEE Sekcije Srbije i Crne Gore. Aganžovan je na nekoliko domaćih i međunarodnih naučno-istraživačkih projekata. Fokus njegovih istraživanja su obnovljivi i distribuirani izvori električne energije, električne mašine i pogoni, energetska elektronika. Učestvovao je u realizaciji i rukovodio realizacijom velikog broja projekata u saradnji sa privredom. Govori i piše engleski jezik, oženjen je, otac dvoje dece.

 

 

Milica Rebić dolazi sa pozicije menadžera kontrole kvaliteta kompanije Marbo Product, koja je deo kompanije PepsiCo Zapadni Balkan. U kompaniji je od 2011. godine i radila je na pozicijama supervizora za tretman voda i zaštitu životne sredine, kao i na poziciji lidera za bezbednost proizvoda i zaštitu životne sredine. Diplomirala je na Prirodno-matematičkom fakultetu u Novom Sadu, na smeru  Fizika sa meteorologijom i modeliranje u zaštiti životne sredine. Na Fakutetu tehničkih nauka u Novom Sadu  stekla je i master diplomu na smeru  Zaštita životne sredine.

 

Ljiljana Jovanović

Osnovnu školu završila u rodnom mestu, a potom i Pedagošku akademiju u Šapcu. Učiteljski fakultet zavrsila u Somboru, smer razredna nastava, master studije 2015. u Sremskim Karlovcima.Do 2012.radila kao professor u osnovnoj školi. 2012. Imenovana radno mesto direktora JSP Stan Šabac. Tokom radne karijere usavršavala se i stekla licence u sledećim oblastima , Službenik za bezbednost i zdravlje na radu Službenik za protiv požarnu zaštitu Službenik za izradu plana procene rizika u vandrednim situacijama Od 2012. Učestvujem u vodjenju i razvijanju projekta energetska efikasnost u objektima kolekttivnog stanovanja u Šapcu, ovaj projekat radimo jedini u Srbiji. Od 2014. Vodim i razvijam projekat energetske efikasnosti u individualnom stanovanju.

 

 

Petar Ilić

Po završetku studija elektrotehnike na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu počinje da radi kao saradnik na katedri (administracija i organizacija seminara na temu elektronskog bankarstva i elektronskog novca) a potom i u maloj privatnoj firmi za specijalizovani softver gde se bavi promocijom proizvoda i pribavljanjem finansiranja za razvoj. Potom odlazi u London gde na ser Džon Kas poslovnoj školi (sir John Cass Business School, City University) stiče zvanje master na temu upravljanja investicijama. Posle povratka u Srbiju počinje karijeru u naftnoj industriji kao investicioni analitičar. Učestvuje u analizi i procesu odobravanja investicionih projekata iz svih poslovnih oblasti (proizvodnja, prerada i promet nafte, proizvodnja električne energije itd.) i velikog raspona vrednosti (od 10 hilj. Do 30 mln evra). Napreduje i postaje vođa tima za ekonomsku analizu investicionih projekata u oblasti proizvodnje električne energije, toplotne energije, povećanja energetske efikasnosti. Analiza projekata podrazumeva razumevanje tehničkih i ekonomskih uslova i što je posebno važno prezentaciju projekata višem menadžmentu odnosno pravilnu komunikaciju sa zainteresovanim stranama. Kao samostalni saradnik-konsultant radi ekonomsku analizu i strukturiranje projekata kao i pripreme i pribavljanje finasiranja na projektima izrade i izgradnje postrojenja za kombinovanu proizvodnju električne i toplotne energije, tehnologijama klasičnog sagorevanja biomase, gasifikacije drveta kao i proizvodnje biogasa iz poljoprivrednog i stočnog otpada. Petar Ilić, dipl. inž. elektrotehnike, Datum rođenja: 24.01.1976. Mesto rođenja i stanovanja: Novi Sad Tečno govori engleski i ruski, služi se nemačkim jezikom.

 

 

 

Dragomir Pejić

Zaposlen u TRS od novembra 2007. godine na poslovima zaštite životne sredine i upravljanja otpadom koji podrazumevaju izradu planske dokumentavije, ishodovanje svih potrebnih dozvola za upravljanje otpadom na teritoriji Republike Srbije kao i dozvola za uvoz i izvoz i prekogranično kretanje otpada. Odgovoran za komunikaciju sa nadležnim organima, poštovanje pozivine zakonske regulative i komunikaciju sa klijentima vezano za preuzimanje praznih kaseta sa domaćeg tržita i predaju generisanog otpada. Interni auditor i predstavnik rukovodstva za ISO 14000. Kao predstavnik kompanije učestvovao na dva međunarodna projekta EkoProfit Novi Sad, 2012 godine – primena principa čistije proizvodnje na procese u kompaniji (Grad Beč, Austrijska agencija za razvoj, Grad Novi Sad, Denkstatt) Sprovođenje zakona u oblasti kontrole industrijskog zagađenja, sprečavanje hemijskih udesa i sprovođenje EMAS sistema, 2014 godine – izabrani među tri kompanije za EMAS verifikaciju (Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine, Austrijska agencija za zaštitu životne sredine) Rođen u Novom Sadu, završio gimnaziju J.J.Zmaj i PMF u Novom Sadu.